Podłączanie pralki – jak to zrobić?
O tym jak długo będzie nam służyła zakupiona przez nas pralka decyduje nie tylko model, który wybraliśmy. Wpływ na jej żywotność ma też właściwy montaż. Jeśli mamy wiedzę na ten temat, podłączenie pralki możemy wykonać samodzielnie. Nie będzie ono z pewnością trudne dla domorosłych majsterkowiczów, a pozwoli zaoszczędzić nawet około 200 zł. Aby uniknąć problemów takich jak wyciek wody czy nieprawidłowa praca pralki koniecznie wcześniej prześledźmy instrukcję obsługi wybranego urządzenia.
Podłączenie pralki – niezbędne przygotowania
Zanim przystąpimy do montażu pralki, musimy określić jej lokalizację. Optymalne będzie ustawienie urządzenia w pobliżu potrzebnych instalacji. Informacje o odległościach w których musi być od nich oddalona znajdziemy w instrukcji. Dla bezawaryjnego działania sprzętu znaczenie ma wysokość odpływu, który powinien być umieszczony od 60 do 100 cm nad podłogą. Wówczas rury będą dosięgać do pralki i do wody. Oczywiście można też postawić pralkę dalej od odpływu. Trzeba wtedy będzie dokupić odpowiednio długie węże dopływu i odpływu wody. W takim przypadku sprawdzą się akcesoria instalacyjne do łączenia węży z odpowiednią złączką oraz uszczelkami, które chronią przed wyciekami wody. Należy stosować się do podanych w instrukcji obsługi długości węży i przewodów zalecanych przez producenta. Jeśli pralka została wyposażona w elektrozawór, czyli węża z zaworem odcinającym dopływ zimnej wody, wówczas jego samodzielne przedłużanie może osłabić wytrzymałość a także szczelność instalacji. Również przedłużanie przewodów elektrycznych wiąże się z utratą gwarancji.
Jak podłączyć pralkę – konieczne narzędzia i akcesoria
Przystępując do ustawienia pralki należy też przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak poziomica, konieczna by pralka stała równo – krzywo ustawiona będzie się przesuwać podczas wirowania, a także głośniej pracować. Pod ręką powinien być zestaw kluczy: płaski, regulowany klucz francuski oraz klucze nasadowe. Może się też przydać śrubokręt. Warto też rozważyć zakup specjalnej maty antywibracyjnej, która wycisza pracę urządzenia i zapobiega jego przesuwaniu się podczas wirowania. Jeśli zastanawiamy się jak podłączyć pralkę, pamiętajmy, że do wykonania tej pracy może być potrzebne wsparcie – to ciężki sprzęt i jego podniesienie będzie dla jednej osoby uciążliwe.
Podłączenie pralki do odpływu i wody
Jeśli nóżki urządzenia są wyregulowane i jest ono wypoziomowane oraz ustawione w docelowym miejscu, możemy przystąpić do podłączenia pralki do wody i odpływu. Konieczne będzie odkręcenie dopływu, by sprawdzić czystość wody. Jeśli będzie czysta, można zamontować wąż dopływowy. Wyprostowany wąż należy wkręcić na około 1 cm. Po podłączeniu wody można przystąpić do montażu węża odpływowego. Należy go wsunąć w rurę kanalizacyjną i odpowiednio zabezpieczyć. Czasami zdarza się, że nie ma dostępu do typowego odpływu, w takim przypadku rurę odpływową wyprowadzamy do wanny lub umywalki. Jej stabilne zamocowanie zapewnią odpowiednie uchwyty lub klamry. Gdy zakończymy podłączenie pralki, sprawdźmy ich szczelność, dzięki czemu zyskamy pewność, że podczas prania nie dojdzie do wycieku wody. Tak zainstalowane urządzenie można podłączyć za pomocą oryginalnego przewodu do gniazda elektrycznego 230V.
Podłączenie pralki – pranie wstępne
W pralce mogą być fabryczne zanieczyszczenia, dlatego zanim wykorzystamy ją do czyszczenia rzeczy, trzeba wykonać pranie z pustym bębnem. Najlepiej wybrać program do prania bawełny i zastosować uniwersalny proszek lub płyn.
Zanim przystąpimy do używania pralki, należy sprawdzić, czy zostały usunięte wszelkiego rodzaju blokady, np. śruby blokujące bęben. Jeśli ich nie odkręcimy, a urządzenie zostanie włączone, musimy liczyć się z jego usterką.